Vrata BNV-a uvijek otvorena za sva pitanja bošnjačkog naroda
Predsjednik Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) Fuad Baćićanin ocjenio je da je Vijeće 2024. godinu završilo sa uspjehom, a da je za ovaj period oblast obrazovanja na maternjem jeziku i bosanskog jezika najveći uspjeh u implementaciji prava Bošnjaka u Srbiji.
Na konferenciji za medije i sastanku sa novinarima i predstavnicima organizacija civilnog društva na kojoj su sumirani rezultati u prošloj i prezentovan plan rada i aktivnosti Bošnjačkog nacionalnog vijeća u 2025. godini, Baćičanin je istakao da je prioritet u radu Bošnjačkog nacionalnog vijeća (BNV) “adekvatna, srazmerna zastupljenost u državnim institucijama sa javnim ovlaštenjima u Sandžaku, spriječavanje svakog oblika diskriminacije, uspostavljanje reda i potpuna primjena i poštovanje svih zakona.
“Ova vrata vijeća su uvijek bila otvorena za sva pitanja na koja naš bošnjački narod najlazi. Zalažemo se za zajedničko rješavanje svih problema, jer nam se, na našu veliku žalost, problemi i prepreke stalno nekako postavljaju. Turbulentnu u cijelom svijetu 2024. godinu vijeće je završilo sa uspjehom, možemo reći. Aktivno je radilo na razvijanju saradnje sa svim domaćim i međunarodnim akterima sa kojima je pokušavalo da na najbolji način u naprijedi prava i rješava sve probleme sa kojima se Bošnjaci u Srbiji susreću. Bošnjačko nacionalno vijeće u Republici Srbiji, poseban akcenat, daje i davalo je i davat će, naravno, obrazovanju”, ocjenio je on.
Vijeće je, predočio je on, tokom 2024. godine nastavilo kontinuirani rad i saradnju sa direktorima osnovnih i srednjih škola i preškolskih ustanova i pružalo je stručnu podršku nastavnicima koji izvode nastavu na bosanskom jeziku.
Podvukao je da je BNV u 2024. godini adekvatno reagiralo na sve oblike kršenja ljudskih i manjinskih prava u Republici Srbije, kako kod nadležnih ministarstava i ostalih organa Republike Srbije, domaćih nezavisnih regulatornih tijela, zaštitnika građana, povjerenice za zašitu ravnopravnosti i pravosudnih organa, tako i kod međunarodnih institucija.
“Imajući u vidu da je Republika Srbija kandidat za EU, prioritet je bio usmjeriti pažnju na položaj i status bošnjačkog naroda u Srbiji. U 2024. godini postavili smo i naučnu platformu u vidu organizovanja naučnih konferencija, simpozija i dali priliku eminentnim naučnicima iz zemlje i inostranstva da kroz svoj naučni rad daju odgovore na sva pitanja i na sve ono sa čime se bošnjaci Sanžaka, a i šire danas susreću. Ključni legitimitet i legalitet ovom društvu dali su Bošnjačko nacionalno vijeće u Republici Srbiji i bošnjačko vijeće u Crnoj Gori, potpisivanje sporozuma o saradnji još krajem 2016. godine kao dijelovi nekad jedinstvenog Bošnjačkog nacionalnog vijeća Sandžaka. Matično društvo bošnjačkih vijeća otvoreno je za sve druge bošnjačke organizacije u cilju njihovog priključivanja radi zajedničkog rada i zajedničkog djelovanja. Kada je 2025. godina u pitanju, tu zaista ulazimo sa velikim elanom i ubijeđeni smo da ćemo ostvariti velike rezultate”, kazao je baćićanin podsjetivši na niz naučnih skupova i simpozija koje su organizirali u ili učestvovali u Sandžaku i zemljama regiona.
Najavio je da će već narednih dana vijeće objaviti poziv za Međunarodni naočni simpozij na temu Bosanskog jezika kroz historiju, a i ovaj simpozij će realizirati u Novom Pazaru u okviru obiležavanja 11.maja, Dana bošnjačke nacionalne zastave i u saradnji sa Bošnjačkim vijećem u Crnoj Gori. Drugu, također značajnu Međunarodnu naočnu konferenciju, dva vijeća, će zajedno organizovati u Crnoj Gori u okviru 20. novembra, Dana Sandžaka, na temu našeg velikog pjesnika pripovjedača Avda Međadovića.
– Obrazovanje na bosanskom jeziku posebno važno i u 2025. godini, BNV prati dešavanja na DUNP-u
Ocjenivši da je obrazovanje na bosanskom jeziku i sam proces izuzetno kompleksan, izuzetno zahtjevan, istakao je da je to oblast kojoj će posebnu pažnju posvetiti i u ovoj 2025. godini, budući da je sa nivoa Ministarstva prosvjete najavljena reforma obrazovanja koja će obuhvatiti i obrazovanje na manjinskim jezicima.
Prema riječima predsjadnika BNV-a Odbor za obrazovanje i nedavno konstituirani Bošnjački prosvjetni savjet aktivno su preduzeli sve mjere da bi spremno dočekali i ovaj proces reforme obrazovanja sa uspjehom spratili.
“Afirmacija unapriđenja nastavnog procesa na bosanskom jeziku u postojećim uvjetima, odnosno u školama gdje se već izvodi, sa insistiranjem da u ovoj školskoj godini nastavu na bosanskom jeziku vratimo na teritoriju opštine Prijepolje gdje imamo oko 50 posto Bošnjaka, a nažalost ovdje nije ispoštovan zakon, ne poštoju se prava djeteta i nastava na maternjem bosanskom jeziku ne postoje. To je zadatak na prvom mjestu svih nas u, Bošnjačkom nacionalnom vijeću, naravno na čelu sa odborom za obrazovanje, na čelu sa Bošnjačkim prosvjetnim savetom i to ćemo nastojati i da realiziramo. Velika odgovornost po ovom pitanju je i na lokalnu samopravu u Prijepolju, na direktore obrazovno-odgojnih institucija, a očekujemo i razumijevanje i roditelja djece po ovom pitanju i njihovo aktivno uključivanje”, kazao je on.
Poručio je i da se dgovorno ponašanje po ovom pitanju očekuje od svih aktera društva, jer kako je naglasio, temeljno pravo djeteta, temeljno pravo djece je da se obrazuju na svom maternjem jeziku.
“Mi kao zajednica i roditelji, institucije, škole nemaju pravo i ne smiju to pravo uskratiti djeci. Bošnjačko nacionalno vijeće aktivno prati dešavanja na Državnom univerzitetu u Novom Pazaru već duži vremenski period. Po ovom pitanju smo preduzeli sve što je bilo u našoj nadležnosti i očekujemo da će se stvari vrlo brzo početi mijenjati na bolje. Studijski program Bosanski jezik i bošnjačka književnost, uvođenje predmeta od nacionalnog značaja na svim smjerovima društvenohumanističkih nauka, akreditacija svih postojećih studijskih programa i otvaranje novih programa, ali i zaustavljanje progona stručnog kadra sa univerziteta su principi od kojih vijeće neće odustati i koje Državni univerzitet u Novom Pazaru mora razumijeti, mora poštovati, kako bi dao odgovore i kako bi osvario rezultate i naravno poštovao socijalno okruženje, okruženje u kojem se univerzitet nalazi i okruženju u kojem univerzitet radi. Sve u skladu sa Ustavom i u skladu sa zakonima Republike Srbije. Kroz obilježavanje nacionalnih blagdana i kvalitetnom realizacijom tradicionalnih manifestacija čuva se i unaprijedjuje bošnjački nacionalni identitet i štiti kulturno bogatstvo bošnjačkog naroda”, konstatovao je Baćićanin.
Vijeće će pružiti podršku u organizovanju manifestacija, festivala, izložbi i drugih događaja koji se bave očuvanjem i promocijom bošnjačke kulture i tradicije, naravno u saradnji sa svima koji iz ove oblasti predlože kvalitetne projekte i programe. Nakavljena je saradnju sa svim institucijama kulture u opštinama i u gradu Novom Pazaru u Sandžaku.
Odbori Vijeće će kroz svoje planove za 2025. godinu realizovati seminare, radionice, tribine iz oblasti informisanja, obrazovanja, kulture i službene upotrebe bosanskog jezika i pisma. Očekuje se, prema dogovoru koji su postigli sa predsjednikom i drugim rukovodjacima opštine, da će opština Priboj u 2025. godini pristupiti izmjeni statuta i bosanski jezik uvesti u službenu upotrebu na teritoriji ove opštine.
Jedna od aktivnosti biće i ponovno pokretanje paktivnosti, inicijative, da se nazivi, svih javnih firmi, preduzeća i ustanova, kao i drugih pravnih lica, u skladu sa zakonom, obevezno ispišu pored ćiriličnom i latiničnim pismo i pored srpskog i na bosanskom jeziku. U BNV -u se nadaju da će u novu, školsku 2025. godinu ući sa nacionalnom čitankom za učenike prvog ciklusa osnovnog obrazovanja.
Bošnjarsko nacionalno vijeće ove 2025. godine pokreće i svoj časopis i prvi broj će izaći i biti promoviran u prvoj polovini 2025.godine. BNV će posebnim programima obilježiti 1. februar, Dan novinara Sandžaka i 21. februar, Dan maternjeg jezika i Dan školstva na bosanskom jeziku.
U saradnji sa Institutom za jezik Univerzitete u Sarajevu, u okviru obilježavanja dana maternjeg jezika, priprema se program posvećen prvenstveno najosjetljivoj grupi sugrađana, djeci sa posebnim potrebama i zajednici koja će im zapravo boljim razumijevanjem njihovih potreba olakšati život. a.
Tokom razgovora sa novinarima i predstavnicima udruženja građana bilo je riječi o transparentnosti rada BNV-a, saradnji Vijeća i medija, strateškim plamnovima i aktovnostima a polju integracije Bošnjaka u državu. O rezultatima rada BNv-a i aktiovnostima govorili su ipredsjednik izvršnog odbora Fahrudin Đekić i podpredsjednica vijeća Sanela Miđadović.
Bošnjačkom nacionalnom vijeće, kao najvišem predstavničkom tijelu Bošnjaka, uspostavljenom Ustavom i Zakonom, povjerena su određena javna ovloštenja da učestvuje u odlučivanju o pitanjima koja su neposredno vezana za položaj, odnosno status, identitet i prava bošnjačkog naroda u Republici Srbije.
Bošnjačko nacionalno vijeće osnovano je 1991. godine i ostalo je trajno opredjeljeno za rješavanje svih nacionalnih i identitarnih pitanja Bošnjaka i rješavanje statusa Sandžaka mirnim putem i u skladu sa Ustavom, zakonima i međunarodnim standardima, rečeno je i, između ostalog, zaključeno je na ovom skupu.
M-H.
Najnoviji komentari