15 Januara, 2025
Aktuelno Društvo Prijepolje Sandžak

U Prijepolju “pravilnik zabranio mahramu”, vjerski izraz (ne) umanjuje stručnost

Foto: privatna arhiva

Direktorka Predškolske ustanove “Miša Cvijović” u Prijepolju još nije odgovorila na navode da, zbog toga što nose mahramu, sprovodi diskriminaciju prema mislimankama koje su aplicirale za stažiranje i posao vaspitača u toj ustanovi. U toj sandžačkoj opštini se špekuliše da su one “zbog vjerskog obilježja” po neformalnom nalogu čelnika lokalne samouprave i na osnovu”pravilnika” odbijene za stručnu praksu i posao.

U komentarima na društvenim mrežama i u javnosti se ističe da se u Prijepolju, gdje Bošnjaci i muslimani čine polovicu stanovništva, krši Ustav i zakone ove zemlje.

-Studenticu Selma Fejzić: Imam pravo na slobodu i dostojanstvo, a protiv diskriminacije ću da se borim zbog dostojanstva

Studentica Selma Fejzić obratila se redakciji SNEWS-a i drugih medija, naglasivši da je podnijela zahtev za praksu u ooj predškolskoj ustanovi ali da je naišla na zid zbog načina oblačenja i mahrame koj nosi.

Selma Fejzić, foto: privatna arhiva

“Moja želja je da budem vaspitačica….I hvala uzvišenom Bogu idem u tom smjeru, ali kada naiđete na zid zvana diskrimancija zbog mog oblačenja odnosno moje mahrame onda se zapitam u kom vremenu živim. Na fakultetu nemam taj problem, ljudi su divni, a u svom gradu gdje treba da izvršim praktičan dio nastave mi se kaže da u pravilniku stoji da sa hidžabom ne mogu, gdje mi je isto rečeno da razmislim koji dan pa dođem, što znaci samo ako skineš mahramu možeš..”, navela je u svom javnom obraćanju Selmu Fejzić.

Ocjenla da se pravilnik PU “Miša Cvijović” u Prijepolju kosi sa zakonom ove zemlje jer nigdje ne stoji da žena sa hidžabom ne može raditi….

Može biti slika sljedećeg: tekst

“Sigurna sam da u tom pravilku piše da se mora poštovati kodeks skromnog oblačenja, a da li ima skromnijeg od ovog? Želim da imam pravo kao svaki drugi covjek. Pravo na izbor oblačenja, pravo da se nesmetano školujem, pravo da sam drugog vjerskog ubjeđenja. Imam pravo na slobodu i dostojanstvo, ali protiv diskriminacije ću da se borim jer nije u pitanju samo moja čast, nego čast svih djevojaka i žena sa hidžabom”, poručila je ona.

Sa molbom da dobije posao u ovoj predškolskoj ustanovi direktorki se obratila i licencirani vaspitač Mirsada Memović, inače majka troje djece koja također nosi hidžab. U toj molbi je upitala da li je nošenje hidžaba prepreka za zasnvanje radnog odnosa u toj obrazovnoj ustanovi.

“Smatram da moj vjreski izraz ni na koji način ne umanjuje moju stručnost, profesionalizam, niti posvećenost rada s djecom, te bih željela da se ovo pitanje jasno razjasni”, navela je ona, izrazivši očekivanje da će odgovor direktorke biti vođen principima profesionalizma, jednakosti i posvećenosti dobrobti djece.

U reagiranjima javnosti direktorka ove ustanove se poziva da hitno uputi izvinjenje Selmi Fejzić i ispravi svoju nepravdu.

Također se apeluje na nadležne institucije da reaguju na ovaj “čin islamofobije”, kako bi se osiguralo da se ovakve situacije više nikada ne ponove.

“Muslimanke širom naše zemlje svakodnevno dokazuju svoju posvećenost društvu, zauzimajući odgovorne i ključne uloge u svim sferama života. Pokušaji da im se to pravo oduzme nisu samo napad na njih, već i na osnovna ljudska prava. Prijepolje je mjesto suživota, razumevanja i pravde – tako će i ostati”, naveo je u komentaru na fb-u Mujo Bećirović.

Narodni poslanik u Skupštini Srbije i zamjenik predsjednika Stranke pravdei pomirenja (SPP) Edin Đerlek je u svom reagiranju na društvenim mrežama pozvao direktorku ove ustanove da pod hitno uputi izvinjenje Selmi Fejzic, te da “ispravi svoju grešku uvažavajući ljudsko dostojanstvo koje je neprikosnoveno i koje su svi dužni da poštuju i štite”.

Nedopustivo je da direktorka ove ustanove odbija da angažuje studenticu Selmu Fejzić koja je uredno podnijela zahtjev za praksu u svom gradu, pod izgovorom da “ima problem sa oblačenjem” i da nisu dozvoljena nikakva “vjerska obilježja”.Ustav Republike Srbije zabranjuje svaki vid diskriminacije, neposredne ili posredne, po bilo kom osnovu, a naročito po osnovu vjerske i nacionalne pripadnosti”, napisao je Đerlek.

Do objave ovog teksta na poziv upućen mejlom da iznese svoj stav nije odgovorila direktorka PU “Miša Cvijović” u Prijepolju Violeta Tošiić. Također se danas do 11 i 15 sati niko nije javljai ni na broj fiksnog telefona direktora objavljen na sajtu te predškolske ustanove.

M. Halilović

Povezane vijesti

%d bloggers like this: