18 Marta, 2025
Aktuelno Bosna i Hercegovina Politika

SDA BiH: Srbija krši Dejtonski mirovni sporazum, na sceni Vučić koji prijeti ubistvom „100 muslimana za jednog Srbina“

Stranka demokfrtaske akcije (SDA) Bosne i Hercegovine je ocijenila da je proglašenje i obilježavanje Dana državnosti Srbije na teritoriji Bosne i Hercegovine, izmišljanjem nepostojećeg „dana državnosti RS“, čin otvorene agresije i do sada najotvoreniji napad režima Aleksandra Vučića na teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine.

“Srbija, kao jedna od potpisnica, uz podršku Dodikovog režima brutalno krši Dejtonski mirovni sporazum. Ovaj put u svemu učestvuje i lično Aleksandar Vučić, koji je do sada u međunarodnoj javnosti nastojao pokazati umiveno lice, dok su njemu podređeni izvršioci obavljali prljavi posao. Sada je i ta maska pala i ponovo je na sceni Vučić kojeg poznajemo. Onaj koji prijeti ubistvom „100 muslimana za jednog Srbina“, koji je na linijama iznad opkoljenog Sarajeva, koji slavi i skriva ratne zločince…”, stoji u reagiranju SDA.

Kako se dodaje “moguće je da Vučić i Dodik trenutno pokušavaju spasiti vlastite pozicije, ali se ne treba zavaravati da su to njihovi glavni motivi”.

“Njihova politika i ciljevi su artikulisani kroz Deklaraciju svesrpskog sabora, Memorandume SANU-a i Deklaraciju SNSD-a i provode se kontinuirano.  U slučaju izostanka odlučne akcije na očuvanju stabilnosti, Vijeće za implementaciju mira i svjedoci-garanti Dejtonskog sporazuma bit će suodgovorni za posljedice koje mogu nastupiti”, naglašava se. 

Poručuju da prije svih moraju reagirati institucije Bosne i Hercegovine, a tužulaštvo procesuirati sve odgovorne na ustavni poredak države.

“Umjesto ispraznih izjava predstavnika aktuelnih vlasti, iz Predsjedništva i Ministarstva vanjskih poslova BiH već su morale biti upućene zvanične protestne note te o svemu podrobno informirani Vašington, Brisel i svi drugi bitni međunarodni faktori. Hitno mora reagirati Tužilaštvo BiH, koje je dužno procesuirati sve odgovorne za napad na ustavni poredak Bosne i Hercegovine i nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH”, poručeno je.

Od večeras se obilježava “Danadržavnosti Srbije i dan državnosti Republike Srpske”, a u Banjoj Luci u dvodnevnoj posjeti boravi Vučić i delegacija iz Srbije. 

Svesrpski sabor odlučio je da Sretenje, 15. februar, Dan državnosti Srbije bude i “dan državnosti RS-a”, dok će kako je navedeno u Deklaraciji “RS nastaviti da obilježava 9. januar kao dan nastanka RS-a” i pored toga što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine u dva navrata potvrdio da se radi o neustavnom prazniku, podsjeća STAV.

Podsjeća i da , “proslava” je bila planirana 13. februara u Sarajevu. Osim “državnosti”, kako je to bilo navedeno na pozivnici koje su zvanicama slali ambasador Srbije u BiH Ivan Todorov i vojni ataše potpukovnik Milan Dulanović , trebali su obilježiti i Dan Vojske Srbije, koji je inače zvanično 23. aprila. 

Ustavni sud BiH privremeno je van snage stavio odredbe zakona u RS-u koje su omogućavale isticanje simbola stranih država, uz obrazloženje da se to može tumačiti kao “narušavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH na jednom dijelu njene teritorije”.

Zastava države Srbije postavljena je na ulaznim vratima sjedišta Milorada Dodika, predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska (Palata RS-a) u četvrtak, 13. februara, dan nakon što je Ustavni sud Bosne i Hercegovine to zabranio.

Uz zastavu Srbije je i zastava RS-a, bez zastave i drugih obilježja države Bosne i Hercegovine, čija je administrativna jedinica i RS.

Izvor: STAV, SNEWS

Povezane vijesti

%d bloggers like this: