Koalicija za slobodu medija: Oktroisan Zakon o javnim medijskim servisima
Koalicija za slobodu medija je ocjenila da je Vlada Srbije još jednom obesmislila proces izmjene medijskih zakona, kada je, nakon dva mjeseca intenzivnog rada Radne grupe za izmjenu Zakona o javnim medijskim servisima, “ministar Dejan Ristić nametnuo nacrt koji izlazi van okvira na kojem je radna grupa radila, i koji je u suprotnosti s Medijskom strategijom”.
“Oktroisani nacrt zakona koji je predstavljen radnoj grupi sadrži niz ozbiljnih nedostataka i propusta koji direktno idu protiv ključnih smernica definisanih Medijskom strategijom. On ne predviđa nikakve izmjene u načinu finansiranja javnih medijskih servisa, što je osnovna smjernica Strategije i ključ za ostvarivanje nezavisnosti javnih medijskih servisa. Strategija predviđa obezbjeđivanje stabilnog finansiranja javnih servisa tako da taksa bude primarni izvor finansiranja, i radna grupa je posvetila dužnu pažnju kreiranju modela koji bi javnim servisima osigurali nezavisnost. Međutim, svi predlozi su odbačeni”, navodi se u reagiranju.
Osim toga, kako se dodaje, ovim nacrtom, RTS i RTV ostaju ustanove koje raspolažu državnim kapitalom, čime se obesmišljava i institucionalna autonomija javnih medijskih servisa.
“Predloženi Nacrt obesmišljava i napore radne grupe da oblikuje novu instituciju Povjerenika za zaštitu prava slušalaca, gledalaca i čitalaca. Nacrtom je predviđeno da javni medijski servis odredi jedno lice iz redova zaposlenih da obavlja funkciju Povjerenika koji je dužan da vodi evidenciju o pristiglim primedbama i prijedlozima i da daje prijedloge za poboljšanje medijskih usluga javnog medijskog servisa. Međutim, ovakvo rješenje kojim Povjerenika bira i razrejšava generalni direktor, svodi ideju samoregulatornog tijela na administrativnog radnika koji neće imati suštinsku nezavisnost u svom radu”, samtraju i Koalicije za slobodu medija.
“Uprkos brojnim problemima na koje godinama ukazujemo u radu javnih medijskih servisa, i dalje se principijalno zalažemo za unaprjeđenje njihovog statusa u medijskom sistemu Srbije i pozivamo rukovodstvo javnih servisa da prekinu tradiciju poslušnosti i stanu u odbranu sopstvene finansijske, institucionalne i uređivačke nezavisnosti, i nudimo im podršku čitave medijske zajednice da u toj borbi istraju”, poručili su.
Koaliciju za slobodu medija čine: Asocijacija medija, Asocijacija onlajn medija (AOM), Nezavisno društvo novinara Vojvodine (NDNV), Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Poslovno udruženje Asocijacija lokalnih i nezavisnih medija „Lokal Pres“, Fondacija Slavko Ćuruvija i GS KUM Nezavisnost.
Imajući u vidu proces koji je na iznenađenje članova radne grupe prekinut prije nego što je rad na izradi nacrta zakona zaista okončan, smatraju ovaj nacrt zakona oktroisanim od strane ministra i izražavaju bojazan da će on dodatno potkopati povjerenje građana u javne medijske servise.
Najnoviji komentari