22 Decembra, 2024
Aktuelno Ekonomija Globus Regija

Ko zlatu diže cijenu?

Srbija ima ubjedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu – duplo više od svih ostalih zemalja zajedno

Tržište zlata tokom ove godine prolazi kroz vrtoglave skokove u cijeni. Gotovo svaki mjesec bijeleži novi rekord. Kako stručnjaci kažu, u trenutnom ekonomskom okruženju, gde je rast privrede nestabilan i većina ekonomija se oporavlja od rekordne inflacije, zlato je postalo jako privlačna investicija. I za centralne banke i za građane. Rastu državne rezerve, a paralelno i zlatne “slamarice”.

Foto: Shutterstock

 Cijenu zlata i intenzivan rast prethodnih mjeseci pokreću najveća tržišta. Kako statistika pokazuje, na svjetskoj pozornici žutog metala u ovom trenutku najveći igrači su Kina, Indija i SAD.

– Tri najveća tržišta godišnje “obrnu” više od 2.000 tone zlata

Svake godine kinesko tržište poraste za oko 984 tona zlata! Osim toga, Narodna banka Kine je takođe ogroman kupac ovog plemenitog metala. U protekle tri godine ova institucija je kupila oko 300 tona.

”Ukoliko ubuduće Kina nastavi ovim tempom, prestićiće mnoge zapadne zemlje poput Italije ili Francuske po rezervama zlata”,kaže Georgi Hristov iz Tavex zlato&srebro i dodaje Kada je tražnja za zlatom u pitanju, ova zemlja Dalekog Istoka drži apsolutno prvo mjesto, proizvodi i kupuje najviše zlata. Na zlato se u Kini gleda kao na tradicionalnu i stabilnu investiciju. Zlato je, također, nezaobilazan poklon na svim svečanostima u Kini, pogotovo na svadbama. Toliko je popularna investicija da, čak i mnoge komercijalne banke u Kini, nude kupovinu zlata na licu mjesta ili kroz bankovni račun. Takođe je Kina veliki proizvođač, pa se zlato dosta kupuje i za industrijske svrhe.”

Nakon Kine najveću tražnju ima Indija. Ovo tržište svake godine kupi oko 850 tona zlata. Zlato se tretira kao sigurna i tradicionalna investicija koja je neophodna za očuvanje vrijednosti. I indijske svadbe su poznate po količinama zlata koje se na njima koriste. Također, kao i Kineska narodna banka, centralna banka Indije je takođe veliki kupac zlata. U protekle dvije godine ova institucija je kupila oko 100 tona zlata.

Na trećem mjestu se nalazi Amerika, na čijem se tržištu svake godine kupi oko 190 tona zlata. Pored toga, Amerika ima ubjedljivo najveće rezerve zlata na svijetu koje iznosi oko 8.133 tona. Ova rezerva po trenutnim tržišnim cijenama vrijedi oko 700 milijardi dolara!

“Kao i finansijski centar svijeta, američko tržište najviše utiče na cijenu zlata. Razrađeni sistem trgovine `papirnim` zlatom na berzi omogućava američkim investitorima da koriste zlato kao berzanski finansijski instrument kako bi zaštitili svoje portfolije od inflacije i ekonomske nestabilnosti. Osim toga, i fizičko investiciono zlato u Americi se tretira kao sigurna investicija koja može da se koristi za penzioni fond. Što znači da se dobit od zlata ne oporezuje ukoliko se koristi u svrhe penzionog fonda”, kaže Hristov.

Pored ova tri najveća tržišta, značajna trgovina ovim plemenitim metalom se odvija i u Njemačkoj, Turskoj i Saudijskoj Arabiji. Kako stručnjaci objašnjavaju, značajan igrač bila bi Rusija, ali da je rat u Ukrajini uticao na drugačije “miješanje karata”.

Rusija ima oko 2340 tona zlata u svojim rezervama i značajan je proizvođač zlata. Naravno, nakon rata sa Ukrajinom, Rusija je isključena iz mnogih međunarodnih finansijskih tokova. Njihovo tržište zlata je sada dosta izolovanije i ima manji uticaj na svetsku cenu zlata.

– Srbija “zlatni prvak” Zapadnog Balkana

Prema najnovijim informacijama iz jula 2024. godine, Narodna Banka Srbije je kupila još dodatnih pet tona zlata u vrijednosti od 350 miliona evra, što naše zlatne rezerve stavlja na oko 47 tona zlata u vrednosti od gotovo 4 milijarde dolara.

“Ovo je neverovatan skok, pogotovo kada pogledamo da je Srbija početkom 2012. imala oko 15 tona zlata i da je za deceniju utrostručila rezerve zlata. Skok cene investicionog zlata u proteklih 10 godina svjedoči da se ova investicija itekako isplatila za Narodnu banku Srbije”,kaže Hristov.

Foto: Shutterstock

Srbija ima ubjedljivo najveće rezerve zlata na Zapadnom Balkanu, čak ima više nego dvostruki iznos rezervi svih ostalih zemalja zajedno. Makedonija je druga na Zapadnom Balkanu sa 7 tona zlata, zatim Albanija sa 3,5 t, Slovenija sa 3,1 t, Crna Gora sa 1,9t, Bosna i Hercegovina sa 1,5tona.

“Kada pogledamo druge komšije, Rumunija (103tone), Bugarska(40tona) i Mađarska(94tone), možemo da vidimo da se Srbija odlično nosi kada se uzme u obzir razlika u veličini zemalja. Srbija se, štaviše, mnogo bolje kotira i od mnogih drugih evropskih država poput Češke (41tona), Slovačke(31 tona) i čak je na nivou poput Finske (49tona)”,kaže Hristov i dodaјe da je Hrvatska na dnu ove ljestvice.

Od kada ih je prodala 2001. godine, zvanično je Hrvatska narodna banka bila nezainteresovana za dalju kupovinu. Tretirali su zlato kao neatraktivnu investiciju. Naravno, vremenom se to promjenilo i ispostavilo se da to nije bila najbolja odluka i da su rezerve zlata donekle neophodne. Prije dvije godine, Hrvatska se pridružila mnogim zemljama centralne i istočne Evrope i kupila oko dvije tone zlata.

Hristov naglašava da mala ili nulta količina zlatnih rezervi stavlja zemlju u nezgodnu poziciju gde ukoliko dođe do ozbiljne recesije i zemlja ne može da osigura spoljno finansiranje njena privreda je u problemu.

– Utočište od inflacije

Većina zemalja koje kupuju zlato, tretiraju ga kao štit od inflacije, smatraju investicijom sigurnog utočišta i sa najmanjim rizikom. Istraživanje američkog fonda Invesco je prošle godine otkrilo da 96% centralnih banaka širom svijeta na zlato gleda kao najsigurniju investiciju. I dvije trećine banaka planira da kupi još.

“U periodima geopolitičkih tenzija, ekonomske nestabilnosti i visoke inflacije, zlato se javlja kao najsigurnija rezerva koju neka zemlja može da ima. Univerzalno je i svuda prihvaćeno za razliku od papirnih valuta”,kaže naš sagovornik i dodaje da zlatne rezerve ulivaju pouzdanje u jednu privredu i u valutu te zemlje.

Foto: Shutterstock

On ukazuje da, u situacijama kada dođe period teškog ekonomskog opadanja, kada zaduživanje više nije opcija, zemlja mora da izmiri svoja dugovanja i da balansira svoj budžet. Jake rezerve zlata su, objašnjava Hristov, spasilac u takvoj situaciji i signal investitorima i drugim zemljama da je ta država monetarno odgovorna, da u periodima krize može sama da izmiri svoje dugovanje.

“Aktuelan primjer ovoga je trenutna situacija u Argentini, koja proteklih 30 godina prolazi kroz seriju bankrota i recesija. Uz to, takođe, beleže najveću stopu inflacije na svijetu – 266 procenata. Nova vlast u Argentini se trudi da riješi ove probleme što prije, ali je problem u tome što su izgubili povjerenje međunarodnih finansijskih institucija. Argentina nema više od koga da pozajmi novac. Sada vlada Argentine želi da ponudi svoje rezerve zlata kao kolateralu kako bi obezbijedila finansiranje koje joj treba. Ovaj kratak primjer predstavlja važnost zlatnih rezervi”, kaže Hristov.

www.blink-blink.rs

Povezane vijesti

%d bloggers like this: