Iznad Amerike se srušio ruski špijunski satelit “Kosmos-2551”
Neuspjeli ruski špijunski satelit srušio se na Zemlju rano jutros (20. oktobra) izgorjevši u sjajnoj vatrenoj kugli koju su uočili mnogi posmatrači na američkom srednjem zapadu, objavio je space.com.
Američko društvo meteora (AMS) do sada je primilo više od 80 izvještaja o vatrenom prikazu, od ljudi čak na jugu do Tenesija i na sjeveru u Mičigenu.
AMS je objavio dramatične slike koje su snimili neki od ovih posmatrača, uključujući video zapis od 27 sekundi od posmatrača neba Chris Johnsona koji prikazuje meteor koji ostavlja trag kroz neb,o iznad grada Fort Gratiot, Michigan.
Kako je navedeno ruski satelit se zapalio oko 12:43 EDT (0443), prema AMS -u, ostavljajući malo sumnje u uzrok.
Vatrena kugla koju je stvorio mrtvi ruski satelit Kosmos-2551 ponovo je ušla u Zemljinu atmosferu 20. oktobra 2021. godine, a snimio ju je Chris Johnson iz grada Fort Gratiot, Michigan.
It now seems certain that Russia's recently launched Kosmos-2551 spy satellite is a failure – it has not adjusted its orbit since launch on Sep 9 and is expected to reenter tomorrow. pic.twitter.com/IDOHZstYV6
— Jonathan McDowell (@planet4589) October 19, 2021
Astronom i satelitski tragač Jonathan McDovell, sa sjedištem u Harvard-Smithsonian Centru za astrofiziku je na tviteru objavio da je 2:43 EDT je „tačno predviđeno vreme su dale svemirske snage (Space Forses), a u koje je Kosmos-2551 prošao iznad regiona,
Kosmos-2551 je ruski izviđački satelit koji je lansiran 9. septembra, ali se ubrzo i srušio. Svemirska letjelica nije ušla u svoju orbitu od polijetanja, napisao je McDovell u ponedeljak (18. oktobra) na Tviteru, ističući da se očekuje da će Kosmos-2551 sljedećeg dana ponovo ući u Zemljinu atmosferu-prognoza za koju se pokazalo da je isključena za manje od sat.
Spaljivanje Kosmos-2551 verovatno nije prijetilo nikome na terenu. Smatra se da je satelit težak samo oko 500 kilograma i ne očekuje se da će ostaci stići na tlo, rekao je McDovell u drugom tvitu od ponedjeljka.
U izvještaju i reagiranjima astronoma se ukazuje da ovakvi incidenti postaju sve učestaliji od kako čovječanstvo lansira sve više satelita u orbitu. Ovaj satelitski bum zabrinjava mnoge stručnjake, koji naglašavaju da je potrebno poduzeti mjere kako bi se osiguralo da problem svemirskog smeća ne izmakne kontroli.
Svemirske vatrene kugle, iako često spektakularne, nisu naročito rijetke. Na primjer, prošle godine, ponovni ulazak u treću fazu tokom lansiranja ruskog vojnog satelita, rakete Sojuz, izazvao je briljantnu emisiju na nebu nad dijelovima Australije.
Najnoviji komentari