Dudić i Plojović centralizovali “duhovnu vlast”, Mešihat IZuS ingerencije oblasnih muftija prenio na glavnog muftiju

Pozivajući se na usklađivanje sa Ustavom Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Mešihat Islamske zajednice u Srbiji (IZuS) je donio odluku da se ingerencije oblasnih muftija prenesu na glavnog muftiju.
To praktično znači da se ingerencije muftije sandžačkog, preševskog, beogradskog i novosadskog prenose na aktuelnog glavnog muftiju Mevluda Dudića i/ili njegovog zamjenika Rešada Plojovića.
“Usvojena je odluka o usklađivanju Ustava IZ-e u Srbiji sa Ustavom IZ-e u BiH u dijelu koji reguliše izbor i status muftija na području Mešihata. U tom smislu, donijeta je odluka da se sa oblasnih muftija prenesu ingerencije na glavnog muftiju. Za prostor Muftijstva beogradsko-novosadskog imenovan je koordinator Nedžad ef. Hasanović. Hfz. Abdurrahman ef. Kujević imenovan je na položaj savjetnika predsjednika Mešihata za sandžačku dijasporu”, navedeno je u saopštenju objavljenom na oficijelnom sajtu te islamske zajednice nakon održane proširene sjedniea Mešihata kojoj su, pored članova Mešihata, prisustvovali rukovodioci ustanova, predsjednici i glavni imami medžlisa Islamske zajednice, a kojom je predsjedavao muftija Mevlud ef. Dudić.
U tom saopštenju se ne navode razlozi donošenja ovakve odluke niti detalji sa te sjednice.
Također nije poznato koju ulogu i ingerencije ostaju oblasnim muftijama.

Dosadašnji muftija sandžački Abdurrahman ef. Kujević je zamoljen da iznese svoj stav i predoči za SNEWS da li je on i dalje muftija sandžački.
Također mu je porukom proslijeđen upit da li i dalje postoji Muftijstvo sandžačko, ako i zbog čega je donesena odluka o ukidanju ingerencija muftija. čime se centralizuju sovlašćenja glavnog muftije, u ovom slučaju Mevluda Dudića i njegovog zamjenika Rešada Plojovića.
Islamska zajednica u Srbiji je na osnovu Ustava te islamske zajednice sastavni dio Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini na čelu sa vrhovnim poglavarom reisu-l-ulemom.
U tom aktu nigdje se ne definiše niti spominje termin “glavni muftija”. U Članu 62. stoji da je Predsjednik Mešihata muftija i glavni vjerski autoritet na području Sandžaka i Srbije i predstavlja Islamsku zajednicu u zemlji i inostranstvu.
“Muftija Islamske zajednice u Srbiji, predsjednik Mešihata, predstavlja muftijstva: sandžačko, preševsko, beogradsko i novosadsko u Vijeću muftija. Muftiju imenuje reisu-l-ulema, a potvrdu imenovanja vrši Sabor Islamske zajednice u BiH”, piše u Ustavu Islamske zajednice u Srbiji koji je Sabor Islamske zajednice u Srbiji donio na zasjedanju održanom 7. septembra 2019. god. (8. muharrem 1441. h.g.) u Novom Pazaru.
Prema tom pravnom aktu Sjedište Islamske zajednice je u Novom Pazaru, a može imati svoje sjedište i u Beogradu. Sarajevo se kao sjedište nigdje ne definiše.
O novom formalnom-pravnom povezanošću Islamske zajednice u Srbiji s Islamskom zajednicom u Bosni i Hercegovini još se nije oglasio reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović, niti neko od njegovih saradnika.
Islamska zajednica u Srbiji još je 2007. godine, kada je ukinuta Islamska zajednica Sandžaka, formalno-pravno istupila iz Islamske zajednice u BiH činom donošenja Ustava Islamske zajednice u Srbiji.
– Usvojeni svi izvještaji, neophodno poraditi na kontinuitetu održavanja i unapređenja sistema Islamske zajednice
Sa jučerašnje sjednice je saopšteno da je usvojeni izvještaji o radu ustanova i medžlisa Islamske zajednice u 2024. godini uz konstataciju da su ostvareni uspjesi na svim nivoima, te da je neophodno poraditi na kontinuitetu održavanja i unapređenja sistema Islamske zajednice s akcentom na kvalitet aktivnosti i projekata koji se realiziraju.

Navedeno je i da je prema toj islamskoj zajkednici visinom nisaba za nastupajući mjesec ramazan od 8.026 eura te utvrđeni iznosi sadekatu-l-fitra od 1.500, 1.000 i 700 dinara.
U cilju unapređenja rada i efikasnosti Vjersko-prosvjetne službe donijeta je odluka o formiranju odjela za vjeronauku, mektebe, zekat, imamet i hatabet.
Na sjednici je, kako je navedeno, verificirano 11 uvakufljenja na području Medžlisa IZ-e Novi Pazar, Sjenica i Prijepolje ukupne površine zemljišta od 1 hektara, 32 ara i 65 kvadratnih metara, te objekta od 30 kvadrata.
Također, verificirane su dvije nove hafize, te pokrenuta inicijativa za verificiranje hafiza koji su ovu titulu stekli bez polaganja pred Mešihatovom komisijom za hifz.
Na sjednici je verificirana odluka o imenovanju msc. Denise Međedović za koordinatora Odjela za brak i porodicu.
Predsjednik Mešihata muftija Dudić uputio je inicijativu organima Univerziteta u Novom Pazaru da se Univerzitet nazove po njegovom osnivaču akademiku Muameru Zukorliću.
Najnoviji komentari