Danas je 17. novembar, Svjetski dan baklave
Baklava, svjetski poznat desert od šerbeta je jedna od najistaknutijih delicija turske kuhinje i nikako ne bi trebalo da je propustite tokom vaše posjete Turskoj. Ako tražite posebnu priliku da probate tursku baklavu i naučite nešto o njenom putovanju od carskih kuhinja do modernih trpeza, 17. novembar je Svjetski dan baklave!
Neodoljivo hrskava i sočna, baklava je zasigurno desert koji će zadovoljiti čula i najizbirljivijih sladokusaca. Ovaj slatki desert se pravi tako što se između 40 slojeva tankih i specifičnih kora prije pečenja stavljaju mljeveni pistaći, orasi ili lješnici i potom prelije zašećerenim šerbetom.
– Kraljevski, ceremonijalni desert
Pravljenje baklave je usavršeno u carskim kuhinjama Osmanskog carstva, što je rezultiralo time da postane planetarno poznat raskošni desert sofisticiranog ukusa. Pripremali bi je samo majstori kuhari, posebno obučeni za pravljenje baklave, naročito tokom velikih proslava i važnih svečanosti. Dok su vešte ruke majstora stvarale savršeni ukus baklave, sa mnogobrojnim slojevima kora tankim kao papir, ovaj jedinstveni desert prešao je u sadašnjost kao kulinarsko naslijeđe. Prenošena s generacije na generaciju, tradicionalnim ukusom i razrađenom recepturom, baklava svaki put zadovoljava želju za slatkim, bilo da ukrašava naše trpeze poslije obroka ili se služi u kućnim posjetama. Posluživanje tokom posebnih dana kao što su venčanja i Bajram i dalje je tradicija koja se njeguje.
– Prvi registrovani ukus Turske: Gaziantep baklava
Većina bi se složila da se najbolja baklava pravi u Gaziantepu, u jugoistočnom regionu Turske. Evropska komisija je 2013. godine dala Gaziantep baklavi status zaštićene oznake porijekla, što je čini prvim turskim proizvodom registrovanim na njihovoj listi. Nije iznenađujuće što je nevjerovatan ukus baklave Gaziantep potvrđen, jer je grad kulinarski raj sa impresivnom kuhinjom poznatom po vrhunskim delicijama. Gradska kuhinja je ranije zaslužila pohvale tako što je ušla u Uneskovu mrežu kreativnih gradova u gastronomiji.
Pravljenje baklave, kao u osmanskim carskim kuhinjama, u Gaziantepu se prenosi s generacije na generaciju kroz odnos majstor-šegrt. Jedini način da se dostigne ovaj prepoznatljiv ukus su vještina, strpljenje, smisao za detalje i preciznost. Majstori testo razvlače u 40 ili 45 slojeva i pune ih lokalnim pistaćima i puterom. Baklava se potom peče u peći na kamenu i hrastovini, a nakon pečenja se preliva šerbetom.
Kada je riječ o degustaciji Gaziantep baklave, ona stimuliše sva čula. Prvo vidite njenu zlatnožutu boju, zatim čujete šuštanje slojeva testa i osjećate aromu svežih pistaća i putera. Na kraju, ostavlja veoma lagan ali sočan ukus na nepcu. Uživajte i prijatno!
– Beskrajne varijacije
Iako je Gaziantep baklava najpopularnija, ovaj desert se ističe raznolikošću i posebnim ukusom u svakom regionu. Najveća razlika među vrstama baklave je fil. U svakom regionu se fil za baklavu priprema od dostupnih domaćih namirnica. Kako Turska ima ogromnu geografsku površinu sa različitim mikroklimama i lokalnim proizvodima, sastojci za punjenje baklave variraju. Na primjer, baklava Gaziantep ima fil od pistaća, dok se u crnomorskom regionu koriste lješnici. Baklava punjena orasima je popularna u centralnoj Anadoliji, a u Trakiji možete uživati u baklavi punjenoj bademima ili prelivenoj susamom.
Druge sorte baklave dobijaju različita imena prema načinu sečenja i sastojcima. Među raznovrsnim sortama koje su imenovane u skladu sa načinima rezanja su „havuč dilimi baklava” (baklava u obliku šargarepe), „midye baklava” (baklava u obliku dagnje) i „bulbul juvasi” (baklava u obliku slavujevog gnijezda). Kada je riječ o sastojcima, „sutlu nuriye“ se pravi sa mlijekom umjesto šerbeta, „fistik sarma“ (omot od pistaća) i „dževiz sarma“ (omot od oraha) imaju ogromne količine orašastih plodova u poređenju sa originalnom baklavom,a „kuru“ (suhu) baklavu karakteriše manje šerbeta.
Foto: TGA (Türkiye Tourism Promotion and Development Agency)Foto: TGA (Türkiye Tourism Promotion and Development Agency)
Najnoviji komentari