Dan Evropskog broja za hitne situacije “112”
Širom Evrope 11. februar obilježava se kao Evropski dan broja “112”. Evropski broj za hitne situacije uveden je kako bi se omogućilo građanima u nevolji da pozovu hitne službe (policiju, hitnu pomoć i službe zastite i spašavanja), koristeći isti broj bilo gdje na području Evropske unije.
Broj 112 je dostupan u svim zemljama članicama EU, ali i u nekim zemljama koje su na putu da postanu članice EU, kao što je Crna Gora. Broj “112” u Crnoj Gori funkcioniše u okviru Direkcije 112- OKC112 Direktorata za zaštitu i spašavanje MUP-a sa stvorenim svim zakonskim, organizacioni, tehničkim i drugim uslovima.
Sistem 112 je sistem za prijem svih vrsta hitnih poziva utemeljen na jedinstvenom evropskom broju “112”, uvedenom Odlukom Vijeća evropskih zajednica 1991. godine, a koji je jedinstvena ulazna tačka za sve hitne pozive preko kojeg građani i turisti koji su na proputovanju kroz EU mogu dojaviti svaku hitnu situaciju u kojoj su ugroženi ljudski životi, imovina ili životna sredina, čime se maksimalno skraćuje vrijeme reagovanja i unapređuje kvalitet odgovora nadležnih hitnih službi.
Iz MUP-a Crne Gore su ovim poodom podsjetili da broj “112” u Crnoj Gori je u funkciji 24 sata, sedam dana u nedjelji, 365 dana u godini, na čitavoj teritoriji države a sposobnost primanja hitnih poziva na stranim jezicima (engleski, italijanski, ruski i albanski) značajna je podrška u naporima predstavljanja Crne Gore kao poželjne turističke destinacije.
Ovaj broj predstavlja značajan resurs sistema zaštite i spašavanja Crne Gore a Operativno komunikacioni centar 112 na jedinstvenoj platformi funkcioniše kroz tri centra raspoređena u Podgorici, Bijelom Polju i Baru.
Osim prepoznatljivih službi- policije, službi zastite i spašavanja i hitne medicinske pomoći, OKC112 pri pružanju pomoći angažuje i brojne druge službe ili operativne snage koje su svojom djelatnošću vezane za sistem zaštite i spašavanja (Vojska, Uprava pomorske sigurnosti, Gorske službe spašavanja, ronioci, lovci, kajakaši i dr).
Iz godine u godinu građani prepoznaju značaj broja “112” na šta ukazuje i ukupan broj od 220 220 ostvarenih poziva u toku 2022.godine od čega je u 14 997 slučajeva bio neophodan angažman raznih hitnih službi. Takođe, koordinirao je 55 akcija spašavanja u planinama u kojima je spašena 91 osoba ,od kojih 12 crnogorskih i 79 stranih državljana.
Crna Gora je na svom evropskom putu, uvođenjem broja “112” ispunila obavezu koja je sa stanovišta bezbjednosti značajna za sve njene građane, ali i turiste.
U prethodnom periodu, pored samog unapređenja sistema i uvođenja novog servisa za građane, automatskog mobilnog lociranja, kojim će se poboljšati pronalaženje osoba, radilo se i na podizanju svijesti građana o značaju broja 112 kroz edukacije, a MUP će i u narednom periodu ulagati u unapređenje kapaciteta OKC 112 i razvoju novih servisa.
Najnoviji komentari